Dance Ontario Dance Weekend' 16

Nov. 10, 2015

Dance Ontario's Dance Weekend takes place annually at the Fleck Dance Theatre, Harbourfront, and features an incredible line-up of dance artists over three days.
In 2016 DanceWeekend will run Friday 15 January from 6:45pm - 10:00 pm, Saturday 16 January from 1:00 - 6:30 pm and Sunday 17 January from 1:00pm - 6:00 pm.
ADMISSION BY $10 MIN DONATION DAILY - IN-OUT PRIVILEGES APPLY!

 

Schedules
Friday, January 15, 6:30 - 10 pm
6:30     Linnea Swan/CORPUS             mobile work ending in theatre                                                                     
7:00     Ritmo Flamenco
7:25     George Brown Dance                                                
7:45     Louis  Laberge-Côté                 commission                            
8:00     Jacob Niedzwiecki                   commission                                                                
8:30     Roshanak Jaberi Projects
8:50     Simcoe Contemporary Dancers
9:05     Rock Bottom Movement
9:20     Battle – presented by TUDS                           
                                   
Saturday, Jan 16, 1-7 pm
1:00     Arte Flamenco Spanish Dance Company                                                                              
1:35     Kaeja d’Dance                                    
2:10     Sashar Zarif Dance Theatre               
2:40     Dasein Dance                                                             
3:10     Yun Dance Company              
3:40     Louis Laberge-Côté            
4:05     Jacob Niedzwiecki                                         
4:30     tiger princess dance projects
5:00     Sampradaya Dance Creations                                   
5:30     KasheDance   
6:00     Ryerson Dances                                             
6:30     Gadfly  Dance
                                                                                             
Sunday, Jan 17, 1-7:00 pm
1:00     Jade’s Hip Hop Academy Performance Co                                        
1:35     Arkan Dance Company                                                          
2:05     Esmeralda Enrique Spanish Dance Company                                    
2:40     Mi Young Kim Dance                                     
3:10     Louis Laberge-Côté                           
3:35     Jacob Niedzwiecki                                                                  
4:00     Arabesque                                          
4:35     Coleman Lemieux et Cie
5:10     Newton Moraes Dance Theatre                                                                    
5:40     COBA                          
6:15     Canadian Contemporary Dance Theatre                                          
6:50     City Dance Corps                                                                                                                

*programming and schedule subject to change without notice

New for 2016 - commissions will be featured for each of three days, a site-specific piece from acclaimed company, CORPUS; talk backs with choreographers in the lobbies and an urban dance battle!

Images: Newton Moraes Dance Theatre, Rock Bottom Movement, KasheDance and Gadfly
Montage: Eric Parker